Ukrayna’dan Kaçan Siviller Avrupa’ya Dağıldı

Savaş sonrasında Ukrayna’dan kaçan milyonlarca sivil insan Avrupa’da pek çok ülkeye gitti. Yaklaşık 4,2 milyon kişi Avrupa Birliği’nde (AB) geçici koruma altında. AB nüfusuna göre geçici korumadan yararlananların sayısı 2024 Nisan ayı sonunda bin kişi başına 9,4 oldu. Avrupa Birliği ülkeleri arasında Ukrayna’dan kaçan göçmenlerin gittiği ülkelerin başında Çekya (31,9) var. Litvanya (27,0) ise ikinci sırada.

UKRAYNA’DAN KAÇAN REFAKATSİZ ÇOCUKLAR NEREYE GİTTİ

Mart 2022’den bu yana 16 AB ülkesi ve tüm EFTA ülkeleri Ukrayna’dan kaçan refakatsiz çocuklara ilişkin veriler sağlıyor. Fransa’da çoğu durumda reşit olmayanların izinsiz olarak Fransa’da kalabileceğinin altı çizildi. Bu nedenle reşit olmayanlar genellikle geçici koruma istatistiklerine dahil edilmiyor. İtalya’da refakatsiz çocuklar, geçici koruma statüsü dışında bir koruma programından yararlanıyor. Avusturya (1.885), Belçika (1.565) ve Litvanya (1.505), Mart 2022’den bu yana refakatsiz çocuklara en fazla geçici koruma statüsü veren AB ülkeleri arasında yer alıyor.

Göreceli olarak bakıldığında, geçici koruma sağlanan toplam çocuk sayısı içinde refakatsiz çocukların en yüksek payı Hırvatistan’da (%12,3) kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir