Özbekistan’a yatırımda Türkiye, Suudi Arabistan’ın yerini aldı, 3. sıraya yükseldi

Bu yılın ilk çeyrek sonuçlarına göre Türkiye, Özbekistan ekonomisindeki en büyük yatırımcılar listesinde üçüncü sırada yer alarak geçen yıl boyunca bu pozisyonu elinde tutan Suudi Arabistan’ı yerinden etti. Bu veriler UzStat’ın raporunda yer almaktadır.

Ocak-Mart 2024 döneminde, doğrudan yabancı yatırım hacmi yaklaşık 33,3 trilyon soum (2,6 milyar dolar) olarak gerçekleşti ve bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre neredeyse üç kat daha yüksek.

Çin ve Rusya, Özbekistan’a en aktif yatırım yapan ülkeler listesinde hala lider konumunda. Tüm yatırımların yüzde 23’ünü ve yüzde 13,8’ini oluşturuyorlar.
Türkiye yüzde 8,5’lik pay ile ilk 3’te yer alıyor. Suudi Arabistan ise yüzde 7,2 ile dördüncü sıraya geriledi.

Sırada son birkaç yıldır geleneksel olarak bu listede yer alan devletler var. BAE toplam yatırımların %4.8’ini, Almanya, Kıbrıs ve Kazakistan ise %3.8’ini oluşturuyor.

Özbekistan’ın bölgelerine gelince, raporlama döneminde en büyük yabancı fon hacmi alındı:

Buhara bölgesi – 4,8 trilyon soum (380 milyon dolar);

Taşkent – yaklaşık 4.2 trilyon soum (332 milyon dolar);

Taşkent bölgesi – 4 trilyon soum’un biraz üzerinde (316 milyon $).

Karakalpakistan ve Harezm cumhuriyetin diğer bölgelerinden daha az pay aldı – sırasıyla yaklaşık 400 milyar soum (31.6 milyon $) ve 200 milyar soum (15.8 milyon $).

Analistler 33.3 trilyonun (2.6 milyar dolar) doğrudan yabancı yatırım olduğunu vurguluyor. Buna ek olarak cumhuriyet, diğer ülkelerden garantisiz yatırımlar ve krediler şeklinde 35,3 trilyon soum (2,8 milyar dolar) ve Özbek makamları tarafından garanti edilen yaklaşık 5,2 trilyon dolarlık (411 milyon dolar) kredi kullanmıştır.

Özbek istatistik kurumuna göre, yabancılar en aktif olarak imalat sanayine yatırım yapıyor. Elektrik ve gaz tedariği (%19,1) ve madencilik (%16,9) gibi alanlar yurtdışından oldukça sağlam bir şekilde finanse ediliyor.

Su temini ve kanalizasyon ile sağlık hizmetleri raporlama döneminde en az yatırım alan alanlar olmuştur.

UzStat’a göre, Özbekistan bu yılın ilk çeyreğinde sabit sermayeye (yerel şirketlerin fonları, bütçe ve devlet fonları dahil) 107,1 trilyon soum (8,5 milyar $) yatırım çekti. Buradaki yabancı yatırımların payı neredeyse %69’dur.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir