İsrail kendi askerlerini öldürüyor! Filo komutanından dikkat çeken sözler

 HABER7

Hamas’ın ateşkesi kabul etmesine rağmen Refah’a kara operasyonu başlatan İsrail ordusu, Filistin’de çok sayıda kayıp verdi. İsrail medyasının ‘dost ateşi’ ölülerine ilişkin yaptığı haberde konuşan İsrailli Filo komutanı, İsrail ordusundaki zaafiyeti gün yüzüne çıkardı. 

İsrail ordusu, 7 Ekim’den bugüne kadar devam eden süreçte toplam 43 askerini ‘dost ateşiyle’ kendi kendine öldürürken, 542 askerini de yaraladı. ‘Dost ateşi’ kazaları İsrail halkının ve medyasının tepkisini çekerken, bu kazaların sonuncusu geçtiğimiz hafta meydana geldi. 

HELİKOPTER SALDIRISINDA 2 ASKER ÖLDÜ 2 ASKER YARALANDI

Geçtiğimiz hafta İsrail ordusu Gazze’nin Şucaiye mahallesindeki bir binaya füzeyle saldırı düzenledi. Yaşanan olayda İsrail ordusunun 2 ölü, 2 yaralı verdiği öğrenilirken İsrail yayın organı Haaretz dost ateşi‘ ölümünün detaylarını aktardı. Haaretz’in aktardığı bilgiye göre, İsrail ordusuna ait bir helikopterin Şucaiye’deki bir binaya füze fırlatmasından 30 saniye sonra telsizden “ateş kes” emri geldi. 

Telsiz anonsuyla İsrail askerleri donup kalırken, üst düzey bir subay olayla ilgili şu sözleri sarf etti;

“Radyodaki bağırışları duyduk. Bunun dost ateşi olduğunu hemen anladık. Sonuç olarak bir ölü ve üçü ağır dört yaralı var. Kendi güçlerimize ateş açılması kötü bir olay. Bu bizim başımıza ikinci kez geliyor, benim başıma! Çok kötü

FİLO KOMUTANI: YENİ BİR OLAYLA KARŞILAŞABİLİRİZ

İsrail ordusundaki ‘dost ateşi’ kazaları tepki toplarken, ordudaki bir üst düzey komutanın sözleri ise İsrail ordusundaki zaafiyeti gün yüzüne çıkardı. Şucaiye’deki helikopter olayından sonra konuşan bir filo komutanı askerlerin durumunu göz önüne alarak ‘dost ateşi’ kazalarının devamının gelebileceğini söyledi. 

Filo komutanı “Yeni bir dost ateşi olayıyla karşı karşıya kalabiliriz. Bunu önlemek için her şey yapılıyor, ancak elimizdeki imkanlarla aynı şey tekrarlanabilir” dedi. İsrail ordusundan filo komutanının sözlerine cevaben yapılan açıklamada ise “IDF komutanları araştırarak, anlatarak, öğrenerek ve uygulayarak savaş alanındaki operasyonel kazaları azaltmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Operasyon kazası sonucu ölen her IDF askeri hakkında emir üzerine soruşturma başlatılıyor. Albay rütbesi ve üzeri.” sözlerine yer verildi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir